Húsvétra vettél egy nyulat, és már növekedésnek indult? Nem tudod, hogy hol és hogyan tartsd úgy, hogy mindenki számára megfelelő legyen? Maradj velünk és megtudod, amit a nyúltartásról érdemes fejben tartani.

Hol tartsd?

Az egyik legfontosabb kérdés, hogy mekkora és milyen helyen tartsd a nyuszit. Reméljük, túl vagy már a doboz vagy éppen láda időszakán, hiszen ez közel sem higiénikus sem az állat, sem a gazdi számára. Akármivel is béleljük ki a nyuszi lakhelyét, a vizelete minden esetben átszivárog, legalább egy minimális mennyiségben. Ezt beszívja a doboz és a láda anyaga, amivel a fertőzések melegágya lesz.

A ketrecnél jobbat nem is választhatsz a kedvenced számára, persze az sem mindegy, hogy mekkora az adott darab. Míg kicsi az állat, addig jellemzően mindegy, de egy kifejlett nyúlnak mindenképp szükséges van mozgástérre. Hogy ezt megadhasd neki, így a nagy ketrecben érdemes gondolkodni rögtön a legelején, hiszen ki szeret kétszer vásárolni?

A mozgástér mellett a védelem az, ami nagyon fontos egy nyuszi számára, így mindenképp érezze magát biztonságban. Azaz lehetőleg ne tudja magától kinyitni a ketrec ajtaját, mivel ez igen balesetveszélyes mutatvány.

Elhelyezését tekintve egy állandó hőmérséklettel rendelkező helyiséget érdemes választani, mivel a huzat, a hideg és a túl meleg nem tesz jót neki. Alom tekintetében a legjobb a faforgács, ami kellően finom ahhoz, hogy ne sértse meg az állat lábát, de elég nedvszívó a vizeletének a felszívására is.

Étel és ital

A legtöbb rágcsálóketrec rendelkezik egy alapvető felszereléseket tartalmazó csomaggal, amiben helyet kap az etetőtál, az itató és egy ház vagy épp játékok. Ezeknek nagy hasznát veheted, hiszen nem kell rájuk költeni a későbbiekben.

Mivel feltehetően a te nyulad már közel sem pici, 4-6 hetes kisállat, így sokkal vegyesebb és sokoldalúbb táplálkozásra van lehetősége. Elsősorban a speciálisan nyulak számára összeállított tápok a legjobbak, hiszen ezek az állatok egész nap rágcsálnak, hogy kopjon a foguk. Természetesen szívesen fogyasztják a szénát, a különböző zöldségeket és persze a gyomok némelyikét vagy a sárgarépát is.

Lehetőleg a gyümölcsökkel óvatosan bánj, mivel sok fruktózt tartalmaznak, ami nem tesz jót a nyulak bélrendszerének.

Ha teheted, minden nap engedd ki egy kicsit, hogy kedvére ugrándozhasson. Arra azonban nagyon figyelj, hogy nehogy megrágjon valamilyen vezetéket, mivel akár el is pusztulhat egy rossz mozdulat következtében.

Rendszeresen ellenőrizni kell a fogak méretét és a körmöket, amiket bizonyos időközönként le is kell vágni.

2-3 naponta érdemes kicserélni a ketrec aljában lévő almot, mivel nem csak büdös a felhalmozódott vizelet, de fertőzésveszélynek is ki van téve az állat.