Rendhagyó installációt láthatunk a Design Terminálban május 17-én, Kiss Miklós grafikus sárga strandlabdákat alakított át sok-sok emojivá.

A Ball.Room. névre keresztelt installáció meglakotásakor Kiss Miklóst az inspirálta, hogy az Oxford Dictionaries a történelem során először egy piktoramot, pontosabban egy emoji-t választott a tavalyi év szavának. (Az emoji egyébként egy japán szó, jelentése e =“kép”+ moji =“betű, karakter”. ) Kiss 2015 darab (ebben az évben lett az emoji az év szava) sárga felfújható strandlabdára, 14 különböző betűtípussal, 65 teljesen különböző – ismert és általa kitalált – "emoji”-t alkotott, és ezekkel töltötte fel a kiállítótermet.

A Design Terminálban létrehozott installáció különlegessége, hogy minden látogató elvihet egy labdát magával, cserébe egy leírt szóért, amelyet egy gyűjtőládába dobhat be. A nap végén a legtöbbet leírt szó felkerül egy üres labdára, és ez lesz az adott kiállítás szava. Minél több helyen lesz kiállítva az alkotás, annál érdekesebb lesz megfigyelni, milyen hatást gyakorol a nyelvi és földrajzi elhelyezkedés a látogatók által legtöbbször leírt szavakra.

A résztvevők egy kortárs installáció darabjait vihetik haza, amelyet valószínűleg megfosztanak majd műalkotás mivoltától, és beépítik mindennapi életükbe. Vagyis a strandlabda strandlabdaként funkcionál tovább. Ugyanakkor az alkotás alkotás marad. Ami Kiss Miklóst megihlette a projekt során, az az a hullámzó és önmagába visszatérő jelenség, hogy egykor régen az emberek képekkel kommunikáltak, ezt váltották fel a szavak, a mai világunkban pedig ismért tért nyertek az ábrák. A hangulatjelek azért terjedtek el az interneten, hogy a beszélgetés során pótolják az arckifejezéseket, gesztusokat, hiszen ezek nélkül a közlésünk soksor félreérthető.

Ezek a jelek eredetileg az alfabetikus írásunkból származó valós karakterekből jöttek létre, zárójelből, vesszőből, kettőspontból. Valójában tehát egy fordított jelenség zajlott le. Az egynapos installációnak olyan művészettörténeti előzményei vannak, mint Andy WarholSilver Clouds névre hallgató felfújt installációja, Geraldo Zamproni levegővel töltött óriási párnái vagy a holland Florentijn Hofman óriáskacsája. A smiley egyébként 1963-ban született: ekkor találta ki Harvey R. Ball, egy egyesült államokbeli reklámcég tulajdonosa, hogy feldobja a dolgozók hangulatát két frissen összevont biztosítótársaságnál. A cég 45 dollárt fizetett neki találmányáért, melyet sosem védetett le.