Sokáig csak időszaki vagy töredékes állandó kiállítás foglalkozott a BudaváriPalota történetével, amely nemcsak Budapest egyik fontos szimbóluma, hanem már régóta a világörökség része is. A palotatörténetikiállítás a múzeum ásatásai során feltárt tárgyi emlékekből áll: legnagyobb részét a középkori uralkodói családokat és előkelőiket bemutató relikviák teszik ki, de nagy számban találhatunk építészeti maradványokat is.
A budavári palotaegyüttes területén az első kiállítás 1968-ban nyílt meg, az akkor frissen, 1967-ben a déli szárnyba költöztetett Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában.
Azóta szerencsére már van állandó tárlat, amely a Buda "a királyi méltóság széke és trónusa" – a középkori királyi palota címet viseli. A kiállítás épp most, 2014 decemberében bővült ki egy új bejárattal, és ezzel együtt új látványosságok is érkeztek.
A lépcsőházi szakaszon továbbra is a középkori palota általános és építéstörténetével találkozhat a látogató, bővült viszont az eredeti, 1968-as kiállításból ismert, a második világháborút követő ásatások során feltárt maradványok gyűjteménye, illetve újdonságként az Anjou-, Zsigmond-, Mátyás- és Jagelló-kori magyar királyi rezidenciát, illetve annak különböző műtárgyait is megnézhetjük. Az alapelrendezés viszont (természetesen) változatlan, hiszen a maradványok helyzete adott.
A legnagyobb újdonság, hogy már nemcsak az Oroszlános kapun át, hanem a várfalon keresztül is fel lehet jutni.
Aki ezt az utat választja, az a királyikönyvtárakat, valamint Hunyadi Mátyás könyvtárát, az egykori középkori palota latrináját, őrségének körülményeit és egy kőfaragóműhelyt ismerhet meg részletesen.
Mátyás könyvtárából egyébként a Philostratus-kódex másolatát lapozgathatják is a látogatók, emellett érintőképernyős tájékoztatókban mélyedhetnek el. A kiállítás bemutat egy 3D-s animációt is a középkori királyipalota 1540 körüli állapotának egy lehetséges változatáról.