A Design Terminál által szervezett Smart City lab keretében olyan hazai, akár nemzetközi sikerre is esélyes ötleteket ismerhettünk meg, amelyek hozzásegíthetnek számos nagyvárosi probléma megoldásához. A hitchhyper a digitális stopolást, a Budapest Dialog a városlakók és a városi intézmények közti kommunikációt, az Ivócsap projektje pedig az ivóvízhez jutást forradalmasíthatja.

hitchhyperAz elsőként bemutatkozó hitchhyper csapata egy digitális stopolásra alkalmas alkalmazást fejlesztett ki. Ez eddig nem lenne újdonság, számos külföldi oldal, többek közt a hírhedt Uber kínálja szolgáltatásait a világ számos országában - ahol még nem tiltották be. Ezek ugyanis mit ígérnek? Azt, hogy közvetítő nélkül kötik össze a "taxist" az utassal. Ez azonban csak a szlogenek szintjén igaz, hiszen ők maguk a közvetítő: a taxistársaság kiesik, a haszon egy részét ők teszik el, míg a minőség-ellenőrzés komoly akadályokba ütközik.

A magyar alkalmazás ennél sokkal őszintébb, nem profitalapon működik és tényleg csak az a célja, hogy az egy időben A-ból B-be tartó autósok és utasok egymásra találjanak. Az alkalmazás most indult, de minél többen próbálják ki, annál jobb!

Budapest DialogA Budapest Dialog egy közösségi városfejlesztő platform: a térképes alapon működő portálon bárki elmondhatja a véleményét vagy elmondhatja városfejlesztési ötletét. Nem az a cél, hogy hibabejelentőként működjenek, arra ott a Járókelő, hanem tényleg az előremutató projekteket szeretnék összegyűjteni, véleményeket és további javaslatokat hozzátenni.

Egy példával illusztrálva: ha valaki biciklivel jár munkába BAH-csomópont környékére, de nincs ott tároló, felvetheti az ötletet az oldalon, ők pedig segítenek összekötni az intézményeket, hivatalokat, városi szolgáltatókat, hogy kitaláljanak valamit a probléma megoldására. Nekünk tetszik az ötlet, amit itt próbálhatsz ki.Ivócsap

A projekt abból a felismerésből született, hogy nagyon kevés a (működő) ivócsap a fővárosban. A kutakat nehézkes és drága kiépíteni, maguk a szerkezetek pedig túlbonyolítottak és nem túl megbízhatóak. A megoldás: a tűzcsap. Minden utcában van több is, a vezetékekben ivóvíz található, a budapesti vezetékes víz minőségekitűnő.

A projekt résztvevői által kifejlesztett kicsi, sorozatban gyártható szerkezet segítségével könnyen ihatunk a kútból, vagy megtölthetjük a palackunkat. A projekt akár világsiker is lehet, azt pedig mondanunk sem kell, mennyi műanyag palack legyártását spórolhatnánk meg, ha csapvizet innánk a távolról szállított helyett. A projektről itt olvashatsz és megkeresheted azt is, hol találod az ivócsapokat!