Nemzeti Színház, szemerkélő eső, fiatalok lelkesítő szavai és pödört bajuszok: ezen a nyomvonalon haladva idén is megtartja Budapest a március 15-ei ünnepséget, megemlékezve ezzel az 1848-as Szabadságharc eseményeire. Mint minden évben, idén is huszáros beszédekre, lobogó zászlókra, sípra, dobra és nádi hegedűre lehet majd számítani. Reméljük jó idő lesz, és nem lesz annyi tünti.

Ünnepség a Nemzeti Múzeumnál

Minden itt kezdődött 165 évvel ezelőtt, és 2013-ban is ez lesz a kiindulópontja a hivatalos ünnepieseményeknek. A forgatókönyv az eddigiekhez kísértetiesen hasonló, bár minden évben tartogat apró meglepetéseket. Idén 10:30-tól zenés hangulatalapozás lesz a Pénzügyőrzenekear fellépésével, majd 11-től 12-ig a Nemzeti lobogó ünnepélyes felvonása után a főpolgármester és a miniszterelnök mondanak majd beszédet. Természetesen elhangzik a Nemzeti dal is. A Nemzeti Múzeum az ünnepi rendezvényre való tekintettel csak 14 órakor nyitja meg kapuit a látogatók előtt, a szokásos évi pompa helyett belülről néznék meg ezt a neves történelmi helyszínt.Programok a Budai Várban

Délben elkezdődik az ünnepi menet a Nemzeti Múzeumtól aVárba, de persze a többi, eddig jól megszokott módon is fel lehet majd jutni azoknak, akik a tömeggel hömpölygés helyett a saját útjukat szeretnék inkább járni - forgalomkorlátozásokra és egyéb közlekedési problémákra biztosan lehet számítani. Fent, reggel 10-től este 6 óráig a legkülönbözőbb kulturális programokkal lehet találkozni: lesz például forradalminépzene 10-kor a Hadik szobornál, Magyar Nemzeti Rézfúvós Kvintett a Kapisztrántéren 12-kor, és 16 órakor Balkan Fanatik a Szent István-szobornál. Közben végig kirakodóvásár várja a látogatókat.

Múzeumi séták

A Budai Vár területén található múzeumok szeretettel gondolnak ezen a napon azokra, akik az előbb felsoroltakból kimaradnának, de otthonülés helyett inkább magukba szívnának némi poszt-forradalmi kultúrát. A Várban található intézmények ezen a napon ingyenesen látogathatók az ünnepre való tekintettel.

A felhozatal a következő:
- A Budapesti Történeti Múzeum "Ilyen tavasz csak egy volt...” címmel szervez tárlatvezetést, Nemzeti Dalnyomtatást, kézművesfoglalkozásokat és vetített képes előadásokat.


- A Hadtörténeti Intézet és Múzeum falai közt fegyverbemutató, szablyavívás-oktatás, kézművesfoglalkozások és fotókiállítás lesz.


- A Magyar Nemzeti Galéria állandó és időszakos kiállításai előzetes regisztráció nélkül látogathatók.
- A Magyar Nemzeti Levéltár forradalmi időutazást rendez, amelynek keretein belül az 1848–1849-esForradalomésSzabadságharc alakjaival, történeteivel ismerkedhetnek meg a vendégek: el lehet olvasni például Kossuth kézírását.
- A Magyarság Házában a huszárok lesznek a középpontban: huszár viselet és fegyverzet bemutatóra; kishuszár avatásra; bátorság, erő és ügyesség próbákra lehet számítani.


- A Nemzeti Táncszínházban magyarmozdulatművészettel, képzőművészeti- és fotókiállítással lehet találkozni.
- A Országos Széchényi Könyvtár gyermekprogramokkal, filmvetítésekkel és rendhagyó tárlatvezetéssel készül az ünnepre. Ennek keretein belül eredeti kéziratokat, plakátokat és metszeteket lehet majd látni.Parlamenti látogatás

Ami különlegességnek számít minden Nemzeti ünnepkor 2010. óta, hogy ilyenkor a Parlament szabadon látogatható egy nyílt nap keretein belül. Idén 9 és 14:30 között lesz nyitva az Országház
XII-es kapuja, ezután ugyanis már a szokásos államikitüntetések 16 órakor kezdődő ünnepélyes átadására készülnek majd. A program során megtekinthető lesz az épület Díszlépcsőháza, Kupolaterme, valamint a Szent Korona.Újra nyit a Vidámpark

Ha valaki teljesen politika és trikolor mentes szabadnapra vágyik, akkor annak jó hír: idén március 15-én még egy utolsó nagy levegőt vesz a budapestiVidámpark és egy szeptember 30-ig tartó szezon erejéig még egyszer kinyit. A zárás után az állatkert kapja meg majd a területet, így érdemes még utoljára kihasználni a lehetőséget.